A számítógép ma már nélkülözhetetlen nem csak a munkahelyeken, hanem az otthonokban is. Érdemes azonban jól megnézni, hogy milyen konfigurációt választunk, hiszen jellemzően akár évekig ezzel a géppel fogjuk összekötni magunkat.
Meg kell határozni, mire kell a gép
Az első és legfontosabb kérdés, hogy milyen célra vásárolunk számítógépet. Ha otthoni szórakozásra használjuk, akkor nagyobb monitorra, megfelelő méretű tárolóra és valamilyen grafikus kártyára lesz szükségünk. Az SSD és a HDD között dönthetünk az utóbbi mellett is, ami lassabb lesz, de az internetezést és a filmnézést tökéletesen ki tudja szolgálni.
Ha munkára vásárolnánk PC-t, akkor elsődlegesen a gyorsnak kell lennie, hiszen a várakozás alatt kárba megy a munkaidő. Ilyenkor már mindenképpen érdemes SSD tárolóegységeket felhasználni, hiszen ezek nagyságrendekkel gyorsabbak, mint a merevlemezek.
A legjobban akkor kell a zsebünkbe nyúlni, ha gamer PC-t veszünk. Itt komoly kiadás lehet a processzor és az alaplap is, ráadásul nagyobb méretű memória is kell a játékokhoz. Nem beszélve a grafikus kártyáról, mely az egyik legfontosabb alkatrész, amikor játékokról van szó. Ezek mellé jöhet még a dizájn, ha szépen kinéző gépet szeretnénk, akkor költenünk kell az átlátszó házra, az esetleges vízhűtésre és a belső ledekre. Gamer körökben egyáltalán nem ritka, hogy a GPU, a memóriamodulok és más részegységek is világítanak, ezek persze mind extra összegekbe kerülnek.
Egyre többen bányásznak kriptopénzeket is otthon, ezek szintén másféle megközelítést igényelnek. Már az alaplapnál ki kell választani a megfelelő típust, ugyanis a legtöbb alaplap csak egy GPU-t támogat, miner gépeknél pedig nem ritka a 4-6-8 GPU. Ezekhez természetesen egy sokkal nagyobb vagy két nagyobb tápegység kell, ami ki tudja szolgálni a maximumon futó grafikus kártyák energiaéhségét. Ezek nagyobb hőt is termelnek, amihez még jobb hűtés, extra rig kiépítése vagy külön szellőztető rendszer is szükséges. Mindegyik tétel komolyan zsebbe nyúlós történet lehet.
Vélemény, hozzászólás?