
XIV. Leo pápa: Az egyház a sötét éjszakák világítótoronyja az első misén
A Vatikánban tartott első miséjén Leo XIV. pápa arra kérte a katolikus egyház híveit, hogy „késlekedés nélkül” válaszoljanak a hit hiányára. A 267. pápaként, és az első amerikai vezetőként megválasztott Leo, aki Robert Francis Prevost néven ismert, figyelmeztetett arra, hogy az emberek egyre inkább eltávolodnak a vallástól, és helyette a technológia, a pénz, a siker, a hatalom vagy a kényelem felé fordulnak. A pápa szerint a hitélet megújítása elengedhetetlen, és az egyháznak olyan szerepet kell betöltenie, mint egy „fényforrás”, amely megvilágítja a világ sötét éjszakáit.
Az új pápa megválasztását világszerte 1,4 milliárd katolikus ünnepelte, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol Prevost húsz éven át szolgált. Pénteki prédikációjában Leo XIV. hangsúlyozta, hogy a keresztény hit sok helyen „abszurdnak” tűnik, ahol a hatalom, a gazdagság és a technológia dominál. Ugyanakkor pontosan itt van szükség a misszionárius tevékenységekre. „A hit hiánya gyakran tragikusan együtt jár az élet értelmének elvesztésével, a könyörület elhanyagolásával, az emberi méltóság súlyos megsértésével, a család válságával és sok más sebből fakadó fájdalommal, amelyek társadalmunkat sújtják” – mondta az olasz nyelven elmondott beszédében.
Leo pápa, aki 69 éves, fehér pápai ruhát viselt arany díszítéssel, miközben a Sixtus-kápolnában ülő bíborosokhoz szólt. A Vatikán által élőben közvetített eseményen a pápa először az amerikai akcentusával kérte a bíborosokat az egyházi egység megteremtésére. „Tudom, hogy mindannyiótokra számíthatok, hogy velem együtt jártok” – mondta. A világ számára csütörtök este, Szent Péter terén mutatták be a korábban ismeretlen Prevostot, ami rengeteg keresztény hívő ujjongását váltotta ki, amikor a konklávé második napján fehér füst szállt fel a Vatikán kéményéből. Néhány perccel később a Chicago-i születésű Prevost megjelent Szent Péter bazilikájának erkélyén, ahol első szavaival egy „misszionárius” egyház vízióját vázolta fel, amely „hidakat épít, párbeszédet folytat és mindig nyitott”.
A pápa, aki elődjére, a közelmúltban elhunyt II. Ferenc pápára is emlékezett, a béke fontosságát hangsúlyozta. „Segítsetek nekünk, és egymásnak, hogy párbeszéden és találkozásokon keresztül hidakat építsünk, és egy népként egyesüljünk, mindig békében” – mondta. Világszerte vezetők siettek gratulálni Prevostnak a megválasztásához, és ígéretet tettek arra, hogy együttműködnek vele a globális problémák megoldásában, különösen a bizonytalan időkben. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy az első amerikai pápa került a trónra.
Prevost, aki korábban Chiclayo püspöke volt Peruban, mindössze 2023-ban lett érsek és bíboros. A bíborosok titkos konklávéjában, amely két héttel Ferenc halála után zajlott, négy szavazási forduló után választották meg. Prevostot a progresszív nézőpontokkal azonosítják, és sokan Ferenc pápa örökösének tartják, aki az emberi jogok és a szegények védelmezőjeként vált ismertté. Megfigyelők szerint Ferenc pápa az utóbbi években Prevostot Rómába hozta, talán azért, hogy leendő utódját készítse elő.
Az augusztini misszionárius évtizedeken keresztül dolgozott a szegényekkel és a marginalizáltakkal Peruban, ahol 2015-ben állampolgárságot is kapott. Korábbi bíborosi szerepében nyíltan bírálta az Egyesült Államok Trump-adminisztrációját, beleértve annak bevándorlásellenes politikáit is. Egy X-fiókján kifejtette, hogy JD Vance, aki katolikus hittérítő, tévedett, amikor azt mondta, hogy a keresztényeknek először a családjukat, majd a szomszédaikat kell szeretniük. Prevost ezzel szemben azt írta: „JD Vance téved: Jézus nem kér minket, hogy rangsoroljuk a szeretetünket mások iránt”.
Most, pápaként egy rendkívül fontos feladat vár rá, hogy irányítsa az egyházat a globális konfliktusok idején. Megfigyelők remélik, hogy Prevost képes lesz ellensúlyozni a világ színpadán megjelenő megosztó hangokat. A közelgő megjelenései, például a vasárnapi Regina Coeli imádság Szent Péter bazilikájában és a hétfői sajtótájékoztató, külön figyelmet kapnak, hogy megnézzék, milyen irányba kívánja vezetni az egyházat, és milyen pápa lesz ő. Észak-Írország katolikus közössége is reagált az új pápa megválasztására, és a Salfordi római katolikus püspök üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását, míg mások a választási folyamatot „téves” számlákkal kapcsolatos aggályokkal kísértek.

