Hírek,  Tech

Női űrhajósok sikeresen tértek haza a Blue Origin küldetés után

Katy Perry, a világhírű popénekes és öt másik nő sikeresen tért vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával az űrbe utaztak. A híres énekesnő mellett a fedélzeten volt Lauren Sánchez, Bezos menyasszonya, valamint Gayle King, a CBS műsorvezetője is. King elmondta, hogy a repülés egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométeres magasságba emelkedett a Föld felett, átlépve ezzel a nemzetközileg elismert űrbeli határt, és néhány pillanatra súlytalanságot is tapasztaltak.

A fedélzeten volt továbbá Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, Amanda Nguyen polgárjogi aktivista és Kerianne Flynn filmes producer is. A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyről emelkedett a levegőbe helyi idő szerint 08:30-kor. A kapszula ejtőernyő segítségével, lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakéta gyorsítója szintén visszatért Texasba. A kapszulában örömkiáltások hallatszottak, amikor a mentőcsapat a nőkkel találkozott. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kiszállt. „Nagyon büszke vagyok erre a csapatra,” mondta könnyeivel küzdve. „Nem tudom szavakba önteni.” Rövid szünetet követően hozzátette: „Kitekintettem az ablakon, és láttuk a Holdat.” „A Föld nagyon csendesnek tűnt,” mondta, hozzátéve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de igazán élő.”

Ezután Katy Perry lépett ki, aki megcsókolta a földet, majd egy margarétát emelt a magasba, ami a lánya nevére, Daisy-re utalt. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatot szánni a földre, hogy értékeljem azt egy kicsit,” mondta. A legutolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott és kiáltotta: „Elmentem az űrbe!”

A földön egy hírességekből álló nézőközönség figyelte a felbocsátást. Khloé Kardashian elmondta: „Nem tudtam, hogy mennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” „Bármi, amiről álmodsz, elérhető a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj csillagokat – és egy nap talán te is közöttük lehetsz,” tette hozzá. Oprah Winfrey is szólt barátjáról, Gayle Kingről, és elárulta, hogy ő egy ideges repülő. „Minden alkalommal, amikor repülünk, ő valaki ölében ül a legkisebb turbulenciánál is. Valódi, valódi szorongása van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ez az ő félelmeinek legyőzése,” mondta.

A űrhajó teljesen autonóm volt, nem voltak pilóták, és a legénység nem működtette manuálisan a járművet. Az utolsó teljes női űrrepülés több mint 60 éve történt, amikor Valentina Tereshkova szovjet űrhajós első nőként repült az űrbe egyedül a Vostok 6 űrhajón. Azóta nem volt másik teljes női űrrepülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek a tudományhoz. Az űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentős, és azt mutatja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók.

Néhány kritikus azonban hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem pedig űrtudomány, és a professzionális űrhajósok olyan missziókat végeznek, amelyek tudományos kutatást is magukban foglalnak az emberiség javára. „A hírességek nem az emberiség követei – ők saját okokból mennek az űrbe,” mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója a BBC Newsnak. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán a űrtudósok számára frusztrálóak is lehetnek.”

A repülés sokféle reakciót generált a közösségi médiában, az lelkesedéstől a ellenségeskedésig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózat tagja úgy vélekedett, hogy sok kommentár a médiában arról szólt, hogy „ez olyan, mint a ValóVilág háziasszonyai Marsra mennek”, vagy „ez az oligarchák űrben való megjelenése, olvasd a teret, az időzítés szörnyű.” Ugyanakkor sok pozitív vélemény is érkezett, miszerint „ez annyira menő, Katy Perry az űrbe megy.”

A repülés utáni sajtótájékoztatón a nők közül kettő kifejezte, hogy sérelmezik a missziót ért kritikákat, különös figyelmet fordítva a költségekre. „Úgy érzem, hogy bárki, aki kritikát fogalmaz meg, nem igazán érti, mi történik itt,” mondta Gayle King. Hozzátette, hogy az űrhajósok óriási pozitív visszajelzést kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez elmondta, hogy őt is felbosszantotta a kritika, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Originnál, hogy lássák azokat az ezrekkel dolgozó alkalmazottakat, akik „szívüket és lelküket” beleadják a missziókba.

A Blue Origin egy magánűrvállalat, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította. A vállalat nem tette közzé a teljes jegyárakat, de 150 000 dolláros (kb. 114 575 font) letétet kértek a hely foglalásához, aláhúzva ezzel az első repülések exkluzivitását. A cég szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúra fejlesztését is végzi, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdraszálló rendszereket. A New Shepard rakéta teljesen újrahasználhatóra van tervezve, és a gyorsítója minden repülés után visszatér a kilövőpadra függőleges landolással, csökkentve ezzel az összköltségeket.

Az amerikai törvények szerint az űrhajósoknak átfogó képzésen kell részt venniük a specifikus szerepeikhez. A Blue Origin azt állítja, hogy az új Shepard utasai két napos képzésen vesznek részt, amely a fizikai állóképességre, a vészhelyzeti protokollokra és a súlytalanság biztonsági intézkedéseire összpontosít. Ezenkívül két támogató tag is van, akiket Crew Member Seven-nek hívnak: az egyik folyamatos útmutatást ad az űrhajósoknak, míg a másik a küldetés során fenntartja a kommunikációt az irányító központból.

A űrturizmus növekedése kritikákat generált, hogy túl exkluzív és környezetkárosító. A támogatók

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük