Hírek,  Tech

A NASA megmentésére van szüksége, de vajon a milliárdos a megfelelő választás?

Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus tervekkel lépett be a világűr felfedezésének színterére. A jövőbe vetett hite és a tervek, melyeket az emberiség számára dédelget, már 2021-ben elkezdődtek, amikor is megvalósította első űrutazását egy privát küldetés keretében, amelyért körülbelül 200 millió dollárt fizetett. Isaacman célja nem csupán az volt, hogy felfedezze a világűrt, hanem hogy ezt a tapasztalatot sokak számára elérhetővé tegye. Eddig mindössze 600 ember, főként professzionális űrhajósok élvezhették az űrutazás élményét, azonban ő azt szeretné, ha ez a szám 600 000-re emelkedne. „Szeretnénk, ha a világűr utazás a tömegek számára is elérhetővé válna” – nyilatkozta a sajtónak, kifejezve ezzel az űrutazás iránti szenvedélyét és az emberi faj jövőjével kapcsolatos elképzeléseit.

Isaacman, aki 16 évesen alapította meg a saját bankkártyás feldolgozó cégét, a világűr iránti vonzalma és repülés iránti szeretete vezette el a magánűrutazások világába. Az első küldetését követően újabb kalandokat élt át, tavaly például a SpaceX egy továbbfejlesztett kapszulájában űrsétát végzett, ami a kereskedelmi űrutazások történetében úttörő eseménynek számít. A küldetés során egy kísérleti űrruhát tesztelt, és új költségcsökkentő protokollt használt, amely lehetővé tette a űrhajó légzsilip nélküli elhagyását és visszatérését.

Isaacman nemcsak a kalandok miatt került a figyelem középpontjába, hanem a közelmúltban történt Donald Trump általi NASA élére való jelölése miatt is. Ez a lépés számos kérdést felvetett, különösen, hogy Trump elnök Elon Muskot is kormányzati szerephez juttatta, hogy megtakarítson 2 trillió dollárt a szövetségi költségvetésből. A NASA vezetői posztja elnöki kinevezés, de a szenátus megerősítése is szükséges hozzá. Ha Isaacman kinevezését megerősítik, az nemcsak a NASA jövőjére gyakorolhat hatást, hanem az emberiség űrutazásra vonatkozó elképzeléseire is.

A NASA vezetői általában különböző háttérrel érkeznek: voltak köztük űrhajósok, kormányzati szakemberek és vállalkozók is. Isaacman, Musk és Jeff Bezos új generációs milliárdosok közé tartozik, akik megkérdőjelezik a régi rendet az űrkutatásban, és arra törekednek, hogy drámaian csökkentsék az űrutazás költségeit. A NASA SLS (Space Launch System) rakétájának késedelmei és költségtúllépései mellett Musk és Bezos cégei, a SpaceX és a Blue Origin, alacsony költségű, újrahasználható Holdrakéták fejlesztésén dolgoznak.

Isaacman a NASA költségvetését és a költségek kezelését is megkérdőjelezte, kijelentve, hogy az SLS „elképesztően drága”, és hogy a nagy légiközlekedési vállalatok „gazdasági hatékonyságra ösztönzik” őket. A NASA költségvetését a Kongresszus ellenőrzi, ami bonyolítja a helyzetet, hiszen a NASA projektek költségei mindig is magasak voltak, de sok esetben a tudományos felfedezések is rengeteg inspirációt adtak az emberiség számára.

A közeljövőben a NASA reformja elkerülhetetlennek tűnik, és a változásokra szükség van, hogy a NASA lépést tudjon tartani a magánszektor innovációival. Izgalmas kérdések merülnek fel Isaacman lehetséges kinevezésével kapcsolatban, hogy vajon ő képes lesz-e átalakítani a NASA működését, és hogy milyen hatással lesz az űrprogram jövőjére. A NASA régi módszereit sokan már elavultnak tartják, és a magáncégek által vezetett új megközelítések ígéretes jövőt vetítenek előre az emberiség űrutazási akcióiban. Isaacman hisz abban, hogy elérkezett az idő, amikor az emberiség valóban űrutazó civilizációvá válhat, és ezt a víziót az ő vezetése alatt valósíthatják meg.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn93797z2dpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük