Hírek,  Magazin

Xi és Putin kapcsolata: együttműködés, de nem túl szoros barátság

A kínai elnök, Xi Jinping és orosz hivatali kollégája, Vlagyimir Putyin barátságának látszata egyre inkább megkérdőjelezhető. A legutóbbi látogatás során Xi a Moszkvában tartott Győzelem napi felvonuláson Putyin jobb oldalán foglalt helyet, ezzel is kifejezve a két ország közötti szoros szövetséget. Xi Jinping a látogatás előtt néhány órával kijelentette, hogy a két ország kapcsolata „megbonthatatlan”, és hogy Oroszországnak és Kínának „acélbarátoknak” kell lenniük. A kínai vezető ezúttal már 11. alkalommal látogatott Oroszországba, mióta 2013-ban hivatalba lépett, és a két vezető eddig több mint 40 alkalommal találkozott. Putyin már bejelentette, hogy ősszel Kínába látogat, és a múltban még nyilvános ölelésekre is sor került közöttük. Ám a barátság mögött sokkal bonyolultabb viszony rejlik, mint amit a nyilvános megjelenések sugallnak.

Mathieu Boulegue, az Európai Politikai Elemző Központ munkatársa megjegyezte, hogy a két vezető közötti kapcsolat tele van szimbolizmussal és patrióta megnyilvánulásokkal, de a valóság ennél sokkal árnyaltabb. „Barátok lehetnek egy oldalon, együttműködhetnek, de a másik oldalon versenytársakká is válhatnak különböző területeken” – mondta Boulegue. A látszólagos barátság mögött komoly feszültségek és versenyhelyzetek rejlenek. Xi Jinping tehát rendkívül óvatosan kell, hogy lépjen, hiszen Oroszország fontos partnere Kínának, de Putyin ukrajnai inváziója miatt a világ sok részén nemkívánatos személlyé vált. Pekingnek ügyelnie kell arra, hogy a Moszkvával való barátsága ne szigetelje el más potenciális partnereit, különösen, mivel éppen egy gazdasági háborút vív az Egyesült Államokkal.

Kína hónapok óta próbálja megszólítani Európát, és ezt a kampányt Donald Trump elnökké választása után fokozta. Peking célja, hogy stabil alternatív globális partnerként mutatkozzon meg, szemben a Washingtonban tapasztalható kiszámíthatatlansággal. A közelmúltban történt események is azt mutatják, hogy ezek a diplomáciai törekvések kezdenek meghozni a gyümölcsüket. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke kedden üzenetváltásra került sor Xi Jinpinggel és Li Qiang kínai miniszterelnökkel, hogy megünnepeljék a kétoldalú kapcsolatok 50. évfordulóját. Azonban a potenciális partnerséget megnehezíti Kína szoros kapcsolata Oroszországgal és annak gazdasági támogatása.

Kína nem ítélte el „régi barátját” az invázió miatt, sőt, inkább a „válság” befejezésére szólított fel. Ha Xi Jinping túlságosan közel áll Putyinhoz, az feszültséget okozhat Európával, amely barátságot keres. De a kínai vezetőnek van egy másik fontos üzenete is. Trump korábbi próbálkozásai, hogy véget vessen az ukrajnai háborúnak, a Putyinnal ápolt személyes kapcsolatait hangsúlyozták, és elemzők azt kérdezték, hogy Washington megpróbálja-e megosztani Moszkvát és Pekinget. Xi szeretné világossá tenni Trump számára, hogy ez lehetetlen. „Együtt meg kell akadályoznunk minden olyan tervet, amely megzavarhatja vagy alááshatja baráti és bizalmi kötelékeinket” – írta Xi egy aláírt cikkében orosz médiának.

A két vezető a közelmúltban Trump „Arany Kupola” rakétavédelmi rendszerét is „mélyen destabilizálónak” nevezte, és úgy vélték, hogy ez a világűr fegyveresítéséhez vezet. Mindkét vezető célja, hogy bemutassa alternatív világrendet, szemben azokkal a véleményekkel, amelyek az Egyesült Államok hegemóniáját hangsúlyozzák. Ugyanakkor Xi tudatában van annak, hogy míg Kína szuperhatalom, addig Oroszország hatalma már korlátozott. Az ukrajnai háború gyengítette Oroszország gazdaságát, valamint hadseregét és hadianyagát. A nyugati szankciók pedig Moszkvát sokkal inkább Kínára utalták gazdasági túlélés szempontjából, ami jelentősen csökkentette a Kreml világpolitikai pozícióját.

Boulegue szerint „Oroszországnak sokkal nagyobb szüksége van Kínára, mint fordítva”. Moszkvának „el kell viselnie” ezt a helyzetet. Putyin akár még barátja vállára is támaszkodhat, miközben a tankok vonulnak át a Vörös téren, és szükség esetén együtt léphetnek fel, de a látszólagos jó viszony mögött feszültségek és diszharmóniák forrásai rejlenek, amelyek a jövőben felszínre kerülhetnek. Vlagyimir Putyin vezette megemlékezésen Moszkva a három éve tartó ukrajnai háborút a náci Németország elleni harc folytatásaként tálalta. A legfrissebb események jelentős jelet adnak arra, hogy a világ két legnagyobb gazdasága kész arra, hogy csökkentse kereskedelmi háborúját.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c753ng233nvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük