
Aszteroida: az élet építőköveit rejtik a tudósok szerint
A Bennu nevű aszteroida szemcsés porában felfedezték az élet kémiai építőelemeit – állapította meg egy újabb elemzés. A NASA űrszondájának által gyűjtött és a Földre hozott űrkőzet mintáiban gazdag ásványi anyagok és több ezer szerves vegyület található. Ezek között szerepelnek aminosavak, amelyek a fehérjék alkotóelemei, valamint nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Fontos megjegyezni, hogy ez nem jelenti azt, hogy valaha is élt volna élet a Bennun, de alátámasztja azt a teóriát, miszerint az aszteroidák eljuttatták ezeket az élethez szükséges összetevőket a Földre, amikor több milliárd évvel ezelőtt becsapódtak a bolygónkba. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más világokra is eljuthattak a Naprendszerünkben.
Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmológus ásványtana szerint „amit eddig felfedeztünk, az lenyűgöző.” Hozzátette, hogy ezek az információk a saját eredetünkről mesélnek, és lehetővé teszik, hogy válaszokat kapjunk arra a kérdésre, hol kezdődött az élet. „Ki ne akarna tudni arról, hogyan indult az élet?” – tette fel a kérdést. Az eredmények a Nature és a Nature Astronomy tudományos folyóiratokban jelentek meg.
A Bennu megközelítése és egy darabjának megszerzése a NASA egyik legmerészebb küldetése volt. Az Osiris Rex nevű űrszonda robotkarját kinyitva gyűjtött össze egy kis részt a 500 méter széles aszteroidából, majd ezt egy kapszulába csomagolva visszahozta a Földre 2023-ban. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek be, amelyet tudósok világszerte megosztottak egymással. Bár ez elsőre talán nem tűnik soknak, a minták valójában igazi kincsek. Russell professzor elmondta, hogy „minden egyes szemcsének új információt ad a Bennuról”. Egy teáskanálnyi aszteroidát küldtek tudósoknak az Egyesült Királyságban.
Az új kutatások azt mutatták, hogy az űrkőzet tele van nitrogénnel és szénben gazdag vegyületekkel. Ezek között megtalálható a 20 aminosav közül 14, amelyet a Földön az élet fehérjék építésére használ, valamint a DNS négy gyűrűs molekulája – adenine, guanine, cytosine és thymine. A kutatás során számos ásványi anyagot és sót is felfedeztek, ami arra utal, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia is felfedezésre került a mintákban, amely fontos a biokémiai reakciók szempontjából. Néhány ilyen vegyületet korábban már észleltek a Földre zuhant meteoritokban, de másokat most először sikerült azonosítani.
Russell professzor hangsúlyozta, hogy „egyszerűen hihetetlen, mennyire gazdag az anyag. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket eddig nem láttunk meteoritokban, és olyan kombinációkkal, amelyeket szintén nem észleltünk korábban. Nagyon izgalmas dolog volt tanulmányozni.” A legújabb kutatás egyre inkább alátámasztja azt az elméletet, hogy az aszteroidák vizet és szerves anyagokat juttattak el a Földre.
Ashley King doktor, a Természettudományi Múzeum munkatársa elmagyarázta, hogy „a korai Naprendszer valóban viharos volt, és milliónyi Bennuhoz hasonló aszteroida repkedett.” Az elképzelés szerint ezek bombázták a fiatal Földet, megtermékenyítve bolygónkat azokkal az összetevőkkel, amelyek lehetővé tették az óceánok kialakulását és így az élet megjelenését. Azonban a Föld nem volt az egyetlen világ, amelyet űrkőzetek értek el. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek. „A Föld egyedi, mivel eddig ez az egyetlen hely, ahol életet találtunk, de tudjuk, hogy az aszteroidák a szén és a víz összetevőit juttatták el a Naprendszerben” – mondta King doktor. „Az egyik legnagyobb kérdés, amire most próbálunk választ találni, hogy ha megvannak a megfelelő körülmények, akkor miért van élet itt a Földön, és esetleg találhatunk-e máshol is életet a Naprendszerünkben?” Ez egy kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok folytatni fogják a kutatásaikat. Évtizedek állnak előttük a Bennuról hozott porral, valamint a kozmikus szomszédságunk további felfedezéseivel.

