Hírek,  Tech

A jövő űrutazása: Robotok válthatják ki az emberi űrhajósokat?

Karácsony estéjén egy autonóm űrhajó, a NASA Parker Solar Probe, rekordot döntött azzal, hogy a Naphoz közelebb repült, mint bármely más ember által készített objektum valaha. Ez a küldetés a Nap felfedezésére irányult, különös figyelmet fordítva arra, hogy a Nap hogyan befolyásolja a Föld űridőjárását. Az esemény mérföldkő volt az emberiség számára, hiszen a szonda teljesen önállóan végezte el előre programozott feladatait, anélkül, hogy bármiféle kommunikációra lett volna szüksége a Földdel.

Az elmúlt hat évtizedben számos robotikus szondát indítottak az űrbe, amelyek célja olyan helyek elérése volt, ahová emberek nem tudtak volna eljutni. A Parker Solar Probe tíznapos repülése során olyan extrém hőmérsékleteknek volt kitéve, amelyek elérték az 1000 Celsius-fokot. Az autonóm űrhajók sikerének és az új, fejlett mesterséges intelligencia (AI) fejlődésének tükrében a tudósok egyre inkább azt kérdezik, hogy a jövő űrfelfedezései során milyen szerepet játszhatnak az emberek. Lord Martin Rees, az Egyesült Királyság csillagásza megjegyzi, hogy a robotok gyors fejlődése miatt a humán űrutazás szükségessége egyre kevésbé indokolt. Szerinte a pénzünket nem szabadna emberi űrutazásokra költeni, hiszen az emberi kockázatok is jelentősek, és a célja sokszor csak a kalandvágy, illetve a gazdag emberek élménye.

Andrew Coates, a londoni University College fizikusa osztja ezt a nézetet, hangsúlyozva, hogy a robotok komolyabb űrfelfedezés esetén előnyösebbek, mivel távolabb juthatnak el és többet tudnak tenni, ráadásul olcsóbbak is, mint az emberek. Azonban felmerül a kérdés, hogy a jövő űrhajós generációk számára milyen lehetőségek adódnak, és milyen feladatokat tudnak az emberek ellátni az űrben, amelyeket a legfejlettebb robotok sem tudnának.

A robotikus űrszondák már meglátogatták a Naprendszer minden bolygóját, valamint számos aszteroidát és üstököst, míg az emberek eddig csak két helyszínt értek el: a Föld körüli pályát és a Holdat. Összesen körülbelül 700 ember járt az űrben, kezdve az első űrhajós, Jurij Gagarin 1961-es repülésével. A tapasztalatok szerint az emberek általában a Föld körüli pályán vagy rövid ideig az űrben tartózkodnak. Dr. Kelly Weinersmith, a Rice Egyetem biológusa és a „A város a Marson” című könyv társszerzője kifejti, hogy a presztízs mindig is indok volt az emberi űrutazásra, mivel a politikai rendszerek hatékonyságát is megmutatja.

A tudományos kutatás szempontjából az emberek az űrben végzett kísérleteikkel nagyban hozzájárulnak a tudomány előrehaladásához. A robotok is jelentős szerepet játszhatnak a tudományos kutatásokban, hiszen képesek olyan helyekre eljutni, amelyek az emberek számára elérhetetlenek, és ott különféle eszközökkel tanulmányozni a légkörüket és felszínüket. Dr. Weinersmith szerint az emberek sokkal sokoldalúbbak, és gyorsabban végeznek el feladatokat, de az űrben való életük fenntartása drága és nehéz feladat.

A mesterséges intelligencia fejlődése új lehetőségeket nyújt a robotok számára, hogy hatékonyabban végezzenek feladatokat. Dr. Kiri Wagstaff, a NASA korábbi munkatársa, hangsúlyozza, hogy az AI segíthet az űrhajósoknak a monoton feladatok automatizálásában, így az emberek a fontosabb kutatásokra összpontosíthatnak. Jelenleg azonban a robotok számítógépének teljesítménye nem elegendő ahhoz, hogy bonyolult AI rendszereket működtessenek, így a jövőbeli technológiák fejlesztése még várat magára.

A NASA által kifejlesztett humanoid robotok, mint például a Valkyrie és a Robonaut, szintén feladatokat láthatnak el az űrben, segítve ezzel az emberi űrhajósokat. Ezek a robotok képesek olyan feladatokat végrehajtani, amelyeket korábban kizárólag emberek tudtak elvégezni, például eszközök használata vagy összetett műveletek végrehajtása. Dr. Shaun Azimi, a NASA dexterous robotics csapatának vezetője szerint a robotok hasznos segítőtársak lehetnek az űr felfedezésében, nem helyettesítve az embereket, hanem mellettük dolgozva.

Bár a robotok már képesek önállóan döntéseket hozni, mint például a NASA Curiosity rover esetében, a robotok lassú mozgása és korlátozott képességeik miatt az emberi inspiráció és a felfedezés iránti vágy továbbra is kulcsfontosságú szerepet játszik az űrfelfedezés jövőjében. Leroy Chiao, a NASA nyugdíjas űrhajósa hangsúlyozza, hogy az emberek tevékenysége mindig izgalmasabb, és a jövőbeli emberi űrmissziók, mint például a Marsra tervezett expedíciók, még nagyobb figyelmet kaphatnak, mint a Holdra szállások.

A NASA és más űrügynökségek tervei között szerepel, hogy a közeljövőben újra emberi űrhajósokat küldjenek a Holdra, míg Elon Musk cége, a SpaceX célja egy Mars kolónia létrehozása. Az emberi űrutazás jövője tehát még sok izgalmas kihívást és lehetőséget tartogat, amely során az emberek és a robotok együtt felfedezhetik a világűr titkait.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy7keddnj31o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük