
A Just Stop Oil mozgalom elhallgattatása után a harc a föld alá szorult
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik a transzparenseiket, előkeresik a jól ismert narancssárga mellényeiket, és feltöltik a hangszóróikat – egy olyan rutint követnek, amit már sokszor átéltek az utóbbi években. Csak három év telt el azóta, hogy szószós levest öntöttek festményekre, kukoricakeményítő festéket spricceltek, és utak tucatjait blokkolták – és ezalatt a klímaaktivisták csoportja az ország egyik legnagyobb megvetésnek örvendő kampánycsoportjává vált. A szombati megmozdulásra több száz aktivistát várnak London központjában, azonban a mostani esemény teljesen eltér a korábbiaktól. Először is, a demonstráció létezése már nem titok, másodsorban pedig valószínűtlen, hogy a korábbiakhoz hasonló tömeges zűrzavart idéznek elő. Valójában ez lesz a csoport utolsó demonstrációja. A JSO saját szavaival élve „felakasztja a figyelemfelkeltő mellényeket”, és véget vet a polgári engedetlenség kampányának. A csoport hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcukat, mivel követelésük, amely új olaj- és gázlicencek kiadásának megtiltására irányult, most már állami politikává vált. Magánbeszélgetések során azonban a JSO tagjai elismerik, hogy a zűrzavart okozó megmozdulások ellen hozott szigorú új intézkedések szinte lehetetlenné tették, hogy hasonló csoportok működni tudjanak.
Sarah Lunnon, a JSO társalapítója elmondta, hogy a szombati esemény „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, sokat bíztunk egymásban” – tette hozzá. A csoport nem az egyetlen, aki ünnepelni fog. Sok olyan autós, akiket a megmozdulások miatt késlekedtek, a művészetkedvelők, akik megdöbbentek a festmények támadásain, vagy a sportrajongók és színházlátogatók, akiknek az eseményeit megzavarták, szintén örülnek, hogy vége a JSO tevékenységének. A rendőrség is örülhet, hiszen a JSO demonstrációinak felügyelete rengeteg munkaórát emésztett fel, és milliókba került. A londoni rendőrség 2023-ban közölte, hogy a JSO megmozdulásai közel 20 millió fontba kerültek.
A JSO megszűnése azonban számos fontos kérdést vet fel, például, hogy vajon ez valóban a zűrzavart okozó klímaaktivizmus végének a jele az Egyesült Királyságban, vagy a csoport elnyomása új, még zűrzavarosabb klímaakciók kialakulásához vezethet. A stratégiai kérdés sem elhanyagolható: a közvélemény általános aggodalma a bolygó jövője iránt ellenére a JSO iránti közérzet sok esetben negatív volt. Hogyan kerülheti el a klímavédelmi mozgalom, hogy megismétlődjön ez a helyzet?
A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivista csoportok által végrehajtott célzott akciókra épült, amelyek a lehető legnagyobb zűrzavart vagy közfelháborodást okozták. Azonban szigorú belső szabályokat követtek: az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk tetteikért – meg kellett várniuk, hogy letartóztassák őket. Az olyan vezetők, mint Roger Hallam, aki eredetileg öt év börtönbüntetést kapott a forgalom megzavarására irányuló tervéért, az elítélés láthatóságát a nyilvánosság szempontjából fontosnak tartották. A rendőrség, amelyet a közfelháborodás és a negatív médiakép felébresztett, több jogkört követelt annak érdekében, hogy megfékezze az „öko-őrültnek” titulált aktivistákat. A politikai döntéshozók figyeltek a felhívásra, és a legnagyobb változás a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntető és Bírósági Törvényben következett be, amely a „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatási zűrzavart okozó” cselekedeteket bűncselekménnyé nyilvánította.
Az új jogszabályok megnyitották a jogi utakat az hatóságok számára, lehetővé téve a közszolgáltatási zűrzavart okozó összeesküvés vádját is. Most már akár egy potenciálisan zűrzavart okozó akció megtervezése is jelentős börtönbüntetést vonhatott maga után. A következő évben a Közrendvédelmi Törvény szélesítette a rendőrség jogkörét a demonstrációk kezelésére, új bűncselekményeket vezetett be, például az „objektumokhoz való rögzítést” és a fontos infrastruktúrák megzavarását. Emellett a bíróságok is blokkolták a demonstrálókat abban, hogy a legtöbb esetben a „törvényes mentség” igénylésére hivatkozhassanak. A fellebbviteli bíróság megállapította, hogy a vádlott hite és motivációja túlságosan távoli ahhoz, hogy törvényes mentségként szolgáljon a tulajdon károsítása miatt. Mostantól a bíróságoknak csupán azt kellett vizsgálniuk, hogy a vádlottak elkövették-e a nekik felrótt bűncselekményeket, nem pedig azt, hogy miért tették.
A JSO jövője egy új irányvonalat is létrehozott, amely a zűrzavart okozó akciók mellett a felelősségvállalás elhagyására is ösztönözte az aktivistákat. Az elmúlt évben a Shut the System (STS) nevű csoport több bűncselekményt követett el pénzügyi és biztosítói cégek irodái ellen, ablakok betörésével, festékkel való leöntéssel és zárak ragasztásával. Az aktivisták úgy vélik, hogy a jogi változások miatt a hagyományos, felelősségteljes demonstrációs formák már nem életképesek. A közvélemény által átélt zűrzavarok és a rendőrségi reakciók egyre inkább megnehezítik a hatékony kampányok fenntartását.
A klímavédelem jövője tehát bizonytalan, de egy dolog világos: a JSO tevékenységei felhívták a figyelmet a klímaváltozás sürgető problémáira, ugyanakkor a módszereik által generált zűrzavar sokakat elidegenített a mozgalomtól. A kérdés az, hogy a klímavédelmi mozgalom hogyan találhat olyan módszereket, amelyekkel a közvélemény támogatását is megnyerheti, elkerülve a JSO által tapasztalt negatív következményeket.

