
Vesztésben lévő DNS-tesztelő cég, a 23andMe 256 millió dollárért kelhet el
A 23andMe, a DNS-tesztelő cég bejelentette, hogy megállapodást kötött a Regeneron Pharmaceuticals-szal, amelynek értéke 256 millió dollár, ami körülbelül 192 millió fontnak felel meg. Ez a bejelentés mindössze két hónappal azután történt, hogy a cég csődvédelemért folyamodott az Egyesült Államokban. A 23andMe közleménye szerint a Regeneron vállalta, hogy betartja a cég adatvédelmi politikáját a megállapodás keretein belül, és hogy biztonsági intézkedéseket alkalmaz az felhasználói adatok védelme érdekében. Az előző hónapban a cég hozzájárult ahhoz, hogy egy ombudsman felügyelje a felhasználói adatok védelmét, válaszul több állami főügyész aggályaira az Egyesült Államokban. Ezek az ügyészek aggodalmukat fejezték ki a potenciális, erkölcstelen vásárlók által a felhasználói adatok ellen felhasználható adatokkal kapcsolatban.
A Regeneron a 23andMe szinte összes eszközét meg fogja vásárolni, és a cég közleménye szerint a Lemonaid Health nevű leányvállalatot leépítik a megállapodás keretében. A 23andMe továbbra is működni fog a Regeneron teljes mértékben tulajdonolt egységeként, amely a cég adatait gyógyszerfejlesztésre fogja használni. Mark Jensen, a 23andMe igazgatóságának elnöke elmondta: „Örömmel értesítünk mindenkit, hogy olyan tranzakciót sikerült létrehoznunk, amely maximalizálja a vállalkozás értékét, és lehetővé teszi a 23andMe küldetésének folytatását, miközben megőrizzük az ügyfelek adatainak védelmét, választását és beleegyezését a genetikai adataikkal kapcsolatban.” A megállapodás a cég csődmenedzsmentjének részeként, egy árverés keretében jött létre a múlt héten. A cég a BBC megkeresésére nem kívánt további részleteket megosztani.
Jennifer King, a Stanfordi Humánközpontú Mesterséges Intelligencia Intézet adatvédelmi és adatpolitikai szakértője szerint a Regeneron céljai eltérnek attól, amit a 23andMe a felhasználóknak bemutatott. King, aki több 23andMe felhasználót is meginterjúvolt kutatása során, hozzátette, hogy a cég „mindig is a nonprofit ‘segítjük az emberiséget’ oldalával indított, ami elhomályosította a profitérdekeltségét”. Ugyanakkor kijelentette, hogy a profitérdekelt cél most valószínűleg érthetőbb lesz a vásárlók számára, mivel a 23andMe most már egy olyan cég irányítása alatt áll, amely gyógyszerfejlesztés céljából végez genetikai kutatásokat.
A 23andMe-t 2006-ban alapította Anne Wojcicki, aki vezérigazgatóként dolgozott a cég élén egészen márciusig. Az évek során a cég számos híresség, például Oprah Winfrey, Eva Longoria és Snoop Dogg támogatását élvezte. A 23andMe 2021-ben nyújtotta be nyilvános részvénykibocsátási kérelmét, amelynek során értéke meghaladta a 6 milliárd dollárt, de a cég soha nem volt nyereséges. A korábban ünnepelt vállalat gyenge kereslet miatt küzdött a tesztkészletek iránt, és soha nem tudta újraértelmezni az üzleti modelljét. Az előfizetéses szolgáltatás nem nyert teret a vásárlók körében, és az adatmennyiség felhasználásával végzett gyógyszerfejlesztési törekvések is megbuktak. A helyzetet súlyosbította az a 2023-as adatvédelmi incidens, amely során milliók genetikai adatai kerültek veszélybe. A cég végül egy pert is rendezett, amelyben azzal vádolták, hogy nem védte megfelelően a közel hétmillió ügyfél adatvédelmét. A hackerek családfákhoz, születési évekhez és földrajzi helyekhez fértek hozzá az ügyfelek régi jelszavait kihasználva, de a cég hangsúlyozta, hogy a lopott adatok nem tartalmaztak DNS-rekordokat.
Két hónappal a per lezárása után a 23andMe 200 munkahelyet megszüntetett, ami a munkavállalóinak körülbelül 40%-át érintette. Wojcicki próbálta a céget magánkézbe adni, de nem volt nyitott harmadik fél általi felvásárlásra. Amikor a 23andMe márciusban csődöt jelentett, több állam főügyészei arra figyelmeztették az ügyfeleket, hogy töröljék adataikat a cég adatbázisából. Akkor a cég azt nyilatkozta, hogy folytatni fogja az ügyféladatok védelmét az adatvédelmi politikája szerint, és hogy a cég bármely vevőjének be kell tartania a vásárlói adatok kezelésére vonatkozó jogszabályokat. Azonban az adatvédelmi politikájuk olyan nyelvezetet is tartalmazott, amely lehetővé tette a személyes adatok hozzáférését, értékesítését vagy átruházását, ha „csőd, egyesülés, felvásárlás, átszervezés vagy eszközök eladása” során történik. A 23andMe beleegyezett abba, hogy bíróság által kinevezett felügyelő figyelje az ügyfél genetikai adatait, miután több állam azt állította, hogy a cég nem veszi eléggé komolyan az adatbiztonságot.

