Hírek,  Magazin

Putyin szigorú biztonsági intézkedések mellett vezeti a Győzelem napját Moszkvában

Vlagyimir Putyin vezette Oroszország győzelmi napi megemlékezéseit, amelynek keretében felvonulást tartottak a Vörös téren, szigorú biztonsági intézkedések mellett, miután napokkal korábban ukrán támadások érték a fővárost. Kína elnöke, Hszi Csin-ping is csatlakozott Putyinhoz, aki több ezer katona és több mint húsz nemzetközi vezető előtt hangsúlyozta, hogy Oroszország emlékezik a második világháború tanulságaira. Beszédében Putyin a háborút összekapcsolta a mai Ukrajna elleni invázióval, és kijelentette, hogy Oroszország teljes mértékben támogatja azt, amit „különleges katonai műveletnek” nevezett, amely már a negyedik évébe lépett.

A győzelmi napi felvonulás során először vettek részt teherautók, amelyek különféle harci drónokat szállítottak, ami az ukrajnai széleskörű felhasználásukra utal. Oroszország egyoldalúan háromnapos tűzszünetet hirdetett meg, amely a fényűző 80. évfordulós eseménnyel egy időben zajlott, de Ukrajna ezt „színházi show”-nak minősítette. Kijev a tűzszünetet farcsaként jellemezte, és azzal vádolta Oroszországot, hogy az éjfélkor életbe lépett tűzszünet óta több ezer támadást indított. Oroszország ezzel szemben azt állította, hogy betartja a tűzszünetet, és Ukrajnát vádolta meg több száz megsértésével.

Németország új kancellárja, Friedrich Merz, nagy reményeket fűzött ahhoz, hogy a hétvégén teljes tűzszünetet lehetne megállapítani. Oroszország háromnapos tűzszünete szombat este ér véget, de Merz azt is megjegyezte, hogy az akár 30 napra is meghosszabbítható, és „a labda most teljesen Moszkvában van”. A moszkvai központban szigorú biztonsági intézkedések és korlátozások voltak érvényben pénteken, amikor Oroszország megünnepelte a Szovjetunió győzelmét a náci Németország felett. Putyin beszéde előtt és egyperces néma csendet követően a szárazföldi csapatok parancsnoka, Oleg Szaljukov, 11 000 katonát vezetett a Vörös térre, köztük körülbelül 1500 olyan katonát, akik Ukrajnában harcoltak. Őket Andrei Belousov védelmi miniszter ellenőrizte. Putyin határozottan kijelentette, hogy Oroszország „mindig is és mindig is megsemmisíthetetlen gát lesz a nácizmus, a ruszofóbia és az antiszemitizmus ellen”.

Az orosz vezető többször tévesen utalt Ukrajna vezetésére náciként. „Az igazság és az igazságosság a mi oldalunkon áll” – mondta, hangsúlyozva, hogy „az egész ország, a társadalom és a nép támogatja a háború résztvevőit”. A rendezvényen 27 világvezető vett részt, de Kína vezetőjének jelenléte, aki Putyinnal és több mint 100 kínai katona felvonulásával együtt volt látható, különösen kiemelkedett. Hszi Csin-ping az orosz katonai dicsőség szimbólumának tekintett Szent György-szalagot viselte, amelyet több szomszédos ország betiltott. Az orosz állami média a két ország közötti kapcsolatokat a legmagasabb szintűnek nevezte, ami a „kollektív Nyugattal” szembeni összefogásra utal.

Oroszország keleti irányú elmozdulását alátámasztották a hadseregek, köztük Észak-Korea, Vietnam és Mongólia katonai kontingensei, bár az észak-koreaiak nem vonultak fel a felvonuláson. Több ezer észak-koreai harcolt az ukrán erők ellen Oroszország Kurszki területén, és Putyin személyesen üdvözölt néhányukat a Vörös téren. Ölelést váltott ki Kim Jong-bok tábornokkal, akit az észak-koreai erők parancsnokaként és a hadsereg főparancsnokának helyetteseként tartanak számon. Észak-Korea Kim Jong Un vezetője a pekingi orosz nagykövetséget is meglátogatta, hogy hangsúlyozza országa egyre szorosabb kapcsolatait Moszkvával.

Brazília elnöke, Luiz Inácio Lula da Silva és Nicolás Maduro, Venezuela elnöke is részt vettek az eseményen, valamint Aleksandar Vucic szerb elnök és Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, aki az egyetlen uniós vezető volt, aki Moszkvába utazott. Az EU külpolitikai vezetője, Kaja Kallas korábban világossá tette, hogy az uniós tagállamok és a csatlakozni kívánó országok vezetőinek nem szabad részt venniük az eseményen Oroszország ukrajnai háborúja miatt. Vucic elmondta, hogy várhatóan következményekkel kell szembenéznie döntése miatt.

Putin számára Hszi Csin-ping részvétele a győzelmi napon jelentős eredménynek számít, és méltatta Kína „bátor népét”, miközben tiszteletét fejezte ki Oroszország második világháborús szövetségeseinek. Bár a kínai erők jelentős szerepet játszottak Japán ellen, Tajvan kormánya azt állította, hogy Peking és Moszkva eltorzította a történelmet. Tajvan szerint a kínai kommunista erők „nem járultak hozzá lényegesen” a háborúhoz, ellentétben Kína akkoriban köztársasági kormányával, amely később Tajvanra menekült. Putyin és Hszi a felvonulás előtt két kört tárgyaltak, valamint informális beszélgetést folytattak az ukrajnai háborúról, állítják a kínai jelentések.

A felvonuláson a legváltozatosabb orosz katonai felszerelés vonult fel, beleértve a Jars rakétarendszereket, tankokat és páncélozott szállító járműveket. A felvonulás végén hat Su-25 katonai repülőgép húzott el a Vörös tér felett. Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij korábban figyelmeztetett, hogy nem tudja garantálni a rendezvényen részt vevők biztonságát, és arra kérte az államfőket, hogy ne utazzanak Moszkvába. Mykhailo Samus, ukrán katonai elemző és az Új Geopolitikai Kutatóhálózat igazgatója a BBC-nek elmondta, hogy úgy véli, Ukrajna lemond a felvonulás megtámadásáról, nagyrészt a külföldi vezetők jelenléte miatt. De ha Ukrajna úgy dönt, hogy támad, az legitim katonai célpontot jelentene – mondta Samus.

Zelenszkij csütörtöki esti beszédében kijelentette, hogy Ukrajna „készen áll a teljes tűzszünetre, most azonnal”. „De ennek valóságnak kell lennie” – tette hozzá egy videóban. „Nincs rakéta- vagy dróntámadás, nincs több száz támadás a fronton.” Arra kérte Oroszországot, hogy támogassa a tűzszünetet, és „bizonyítsa szándék

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cly3807exyno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük