
Mi rejlik az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok vámmegállapodásában?
A brit és amerikai kormány között egy megállapodás született, amely az áruk kereskedelmére vonatkozó vámokat érinti. Donald Trump elnök által bevezetett, globális szinten alkalmazott 10%-os vámok a legtöbb brit termékre továbbra is érvényesek az Egyesült Államokba irányuló import esetében. Az új megállapodás azonban csökkentette vagy eltörölte a vámokat egyes brit exporttermékek, például autók, acél és alumínium esetében. A megállapodás körvonalazása érdekében fontos megjegyezni, hogy Trump a közösségi médiában „jelentős kereskedelmi megállapodásnak” nevezte azt, azonban ez valójában nem egy klasszikus szabadkereskedelmi egyezmény, hanem csupán egy szűk keretet ad az adott termékekre vonatkozó vámok módosítására.
Az Egyesült Államok Kongresszusának jóváhagyása szükséges a kereskedelmi megállapodás véglegesítéséhez, ami valószínűleg hosszabb időt vesz igénybe, mint a Trump által bevezetett vámok 90 napos felfüggesztése. A megállapodás legfontosabb eleme, hogy a brit autókra vonatkozó vámok csökkentésre kerültek: az eddigi 25%-os vám helyett maximum 100 000 brit autóra 10%-os vám vonatkozik, ami pontosan megegyezik a tavalyi brit autóexport mennyiségével az Egyesült Államokba. Azonban a megállapodás szerint, ha a brit export ezen a kvótán túlmutat, akkor a vám mértéke 27,5%-ra nő. Az Egyesült Királyság legnagyobb exportcikke az autó, amely tavaly körülbelül 9 milliárd font értékben került eladásra az Egyesült Államokban. A Jaguar Land Rover, amely autóinak közel negyedét az Egyesült Államokba exportálja, üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy ez „nagyobb bizonyosságot” teremt a szektor számára. Ugyanakkor az autóipar vezetői aggodalmukat fejezték ki, mondván, hogy a kvóta versenyhátrányt okozhat a számukra.
A brit kormány jelenleg 10%-os vámot vet ki az amerikai autóimportokra, de egyelőre nem világos, hogy ez a megállapodás milyen hatással lesz erre a vámra. Az Egyesült Államok korábban azt követelte, hogy ez a vám csökkenjen 2,5%-ra, amire a brit pénzügyminiszter, Rachel Reeves nyitott lehet. Trump bejelentette azt is, hogy a Rolls-Royce motorok és repülőgép-alkatrészek vámmentesen exportálhatóak az Egyesült Államokba. A márciusban bevezetett 25%-os vám az acél- és alumíniumimportokra szintén eltörlésre került, ami kedvező hír a British Steel számára, amely a kormány irányítása alá került, mivel nehezen tudta fenntartani működését.
A Fehér Ház azonban jelezte, hogy kvótát fognak bevezetni a „legkedvezőbb nemzeti árak” vonatkozásában a brit acél- és alumíniumtermékekre, valamint bizonyos származékos termékekre vonatkozóan. Jelenleg nem világos, hogy az Egyesült Királyság mennyi acél- és alumíniumterméket exportálhat az Egyesült Államokba ezen kvóták keretein belül, anélkül hogy magasabb vámot kellene fizetnie. Az acél- és alumíniumtermékek exportja az Egyesült Királyság részéről viszonylag alacsony, körülbelül 700 millió fontot tesz ki. Azonban a vámok kiterjednek az acélból és alumíniumból készült termékekre is, mint például fitnesz felszerelések, bútorok és gépek, amelyek összértéke körülbelül 2,2 milliárd font, ami az Egyesült Királyság tavalyi exportjának körülbelül 5%-át jelenti.
A gyógyszeripar terén még nem születtek konkrét megállapodások, de a brit kormány jelezte, hogy folytatni fogják a munkát a maradék kölcsönös vámok ügyében. Az Egyesült Államok azt ígérte, hogy a két ország „gyorsan tárgyalni fog a gyógyszerek kedvezményes kezeléséről”. A gyógyszerek a brit export második legnagyobb csoportját képezik az Egyesült Államokba, tavaly 6,6 milliárd font értékben értékesítettek. A digitális szolgáltatások adója, amely 2%-os mértékben van érvényben az Egyesült Királyságban, nem változott a megállapodás keretében, és ez egy potenciális konfliktusforrássá válhat. Az Egyesült Államok kormányának álláspontja szerint ez az adó diszkrét és indokolatlan, és sürgetik annak eltörlését.
Továbbá, a brit kormány eltörölte a 20%-os vámot az amerikai marhahúsimportra, és a kvótát 1 000 metrikus tonnáról 13 000 tonnára emelte. E cserében az Egyesült Királyság ugyanilyen kvótát kapott, de alacsonyabb vámokkal, mint más országok. A megállapodás fontos része, hogy nem gyengülnek a brit élelmiszerbiztonsági szabályok, és a hormonkezelt hús nem kerülhet be az Egyesült Királyság piacára. A brit kormány továbbra is szélesebb kereskedelmi megállapodást keres az Egyesült Államokkal, miután az autókra és az acélra vonatkozó vámokat csökkentették. Az elnök szerint a vámok „a legrosszabbul értelmezett dolgok” a kereskedelemben, és további intézkedéseket helyezett kilátásba. A legfrissebb megállapodás a két legnagyobb gazdaság közötti kereskedelmi háború deeszkalációjának erős jelét mutatja.

