Hírek,  Magazin

Ki Robert Prevost, az új XIV. Leo pápa?

A Szent Péter-bazilika erkélyéről bejelentették az új pápa nevét, Robert Francis Prevost 69 éves amerikai pap, aki Leo XIV néven fogja betölteni a 267. pápai posztot. Az eseményre gyülekezett tömeg már előre skandálta a „Viva il Papa” vagyis „Éljen a pápa” köszöntést, jelezve, hogy a katolikus közösség nagy várakozással tekint az új vezetőre. Prevost az első amerikai pápa a történelemben, de sokan latin-amerikai bíborosként is tekintenek rá, hiszen hosszú éveket töltött misszionáriusként Peruban, ahol jelentős hatással volt a helyi közösségekre.

Prevost 1955-ben született Chicagóban, spanyol és francia-olasz származású szülők gyermekeként. Ifjúkorában ministráns volt, 1982-ben szentelték pappá. Három évvel később Peruba költözött, de rendszeresen visszatért az Egyesült Államokba, ahol lelkészként és priorként tevékenykedett szülővárosában. Perui állampolgársággal is rendelkezik, és sokan emlékeznek rá, mint aki a marginalizált közösségekkel dolgozott, hidakat építve közöttük. Tíz évet töltött egy helyi plébánián, és tanított egy szemináriumban Trujillo városában, Északnyugat-Peruban.

Amikor először szólalt meg pápa minőségében, Leo XIV tiszteletteljes szavakkal emlékezett meg elődjéről, Ferenc pápáról. Kiemelte, hogy „még mindig halljuk a gyenge, de mindig bátor hangját, aki megáldott minket.” A tömeg lelkesedésére azt mondta: „Egyesülve és Isten kezét fogva lépjünk előre együtt.” A pápa említette az Augusztinus-rendi szerepét is, és 2014-ben Ferenc pápától Chiclayo püspöke lett. Mivel fontos feladatokat látott el a latin-amerikai püspökök dicasteriumának prefektusaként, a bíborosok jól ismerik őt. 2023 januárjában érsekké nevezték ki, majd néhány hónapon belül Ferenc bíborossá tette.

Leo XIV első megnyilatkozásai iránti figyelem középpontjában az áll, hogy folytatja-e elődje reformjait a katolikus egyházban. Prevost várhatóan osztja Ferenc nézeteit a migránsok, a szegények és a környezetvédelem terén. John Lydon, az egykori szobatársa, a BBC-nek nyilatkozva Prevostot „kibővített szívűnek”, „nagyon közvetlennek” és „nagyon aggódónak a szegények iránt” jellemezte. Személyes hátteréről elmondta, hogy bevándorló családban nőtt fel, amely mélyen katolikus volt.

Bár Prevost az Egyesült Államokban született, a Vatikán a második amerikai pápaként említi őt, hiszen Ferenc argentin származású. Az utóbbi hónapokban úgy tűnik, hogy Prevost nyíltan kihívta az Egyesült Államok alelnöke, JD Vance nézeteit, amikor a közösségi médiában megosztott egy kritikát a Trump-adminisztráció migrációs politikájáról.

Prevost pályafutása alatt nem tudta elkerülni a katolikus egyházat sújtó szexuális zaklatási botrányokat, habár püspöksége határozottan tagadta, hogy bármilyen eltussolásban részt vett volna. A Leo név választása a társadalmi ügyek iránti elköteleződést tükrözi, a szakértők szerint. Az első Leo pápa, akinek uralkodása 461-ben ért véget, Attila hun királlyal találkozott, és megakadályozta, hogy Róma ellen támadjon. Az utolsó Leo pápa 1878 és 1903 között vezette az egyházat, és jelentős munkát végzett a munkásjogok terén.

O’Malley, Boston egykori érseke, blogjában rámutatott, hogy az új pápa olyan nevet választott, amely széles körben társul a szociális igazságosság örökségével, amelyet Leo XIII képviselt. Leo XIV LGBT-állásfoglalásai még nem világosak, ám egyes csoportok, köztük a konzervatív bíborosi kollégium, úgy vélik, hogy talán kevésbé támogató, mint Ferenc. Leo XIV azonban kifejezte támogatását Ferenc azon határozata iránt, amely lehetővé tette a házasságon kívüli párok áldását, hangsúlyozva, hogy a püspököknek figyelembe kell venniük a helyi kultúrákat és kontextusokat.

A környezetvédelmi kérdésekről szólva, Prevost azt mondta, hogy itt az ideje a szavakból a tettek felé lépni. Felhívta az emberiséget, hogy építsen „kapcsolatokat” a környezettel, és konkrét intézkedéseket javasolt a Vatikánban, beleértve a napelemek telepítését és az elektromos járművek használatát. Leo XIV támogatja Ferenc döntését is, amely lehetővé tette a nők részvételét a püspökök dicasteriumában. A Vatikán híreiben 2023-ban elmondta, hogy a nők véleménye „gazdagítja” a folyamatot, amely során a legjobb jelölteket keresik az egyház püspöki szolgálatára. A katolikus közösség várakozással tekint az új pápa irányítására, aki az Egyesült Államok első pápájaként új perspektívákat hozhat a világ legnagyobb keresztény vallásába.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0ln80lzk7ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük