Hírek,  Tech

A ChatGPT fejlesztője a Google Chrome megvásárlására készül

A mesterséges intelligencia (AI) területén tevékenykedő OpenAI, amely a népszerű ChatGPT chatbotot fejlesztette ki, komoly érdeklődést mutatott a Google Chrome, a világ legnépszerűbb böngészője iránt, amennyiben a Google kénytelen lenne eladni azt. Nick Turley, az OpenAI egyik vezetője, a közelmúltban a Washington DC-ben zajló monopolügyben tett tanúvallomást, amely az Egyesült Államok kormányának keresete a Google ellen folyik. Az amerikai kormány arra törekszik, hogy a technológiai óriást felossza, mondván, hogy túlzott dominanciát gyakorol az online keresőpiacon. A Google viszont tagadja a vádakat, és azt állítja, hogy a Chrome nem eladó, ezért kérte a versenyellenes per megszüntetését.

A Similarweb elemzőcég adatai szerint a felhasználók körülbelül 64%-a a Chrome böngészőt használja, míg a második legnépszerűbb böngésző, az Apple Safari, csupán 21%-ot mondhat magáénak. Turley tanúvallomása a folyamatban lévő per során rávilágított arra, hogy az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) több hasonló ügyet indított a nagy technológiai cégek dominanciájának megfékezésére, beleértve a közösségi médiát, az internetes keresést és a mesterséges intelligenciát. Tavaly a bíróság megállapította, hogy a Google monopóliummal rendelkezik az online keresés terén, míg nemrégiben az online hirdetési technológiával kapcsolatos ügyletekre vonatkozóan is illegális monopóliumot állapítottak meg. A Google bejelentette, hogy fellebbezni kíván mindkét döntés ellen. Lee-Anne Mulholland, a Google szabályozási ügyekért felelős vezetője egy blogbejegyzésben azt írta, hogy a kormány javaslatai „ártani fognak Amerika fogyasztóinak, gazdaságának és technológiai vezető szerepének”.

A jelenlegi per célja, hogy megoldásokat találjanak a Google dominanciájának csökkentésére az online keresés terén, különösen a generatív AI szolgáltatások, mint például a ChatGPT, terjedése miatt. A legújabb AI modellek képesek az interneten keresni, hogy javítsák az eredményeket és csökkentsék a „hallucinációt”, ami problémát jelentett a fejlesztők számára a chatbotok népszerűsödése óta. Turley tanúvallomása szerint tavaly az OpenAI ajánlatot tett a Google-nak, amely integrálta volna a Google keresési eredményeit a ChatGPT-be, ám ezt az ajánlatot elutasították. Jelenleg az OpenAI-nak nincs partnersége a Google-lal, mondta Turley, míg a Microsofttal, amely a Bing keresőmotor és az Edge böngésző fejlesztője, aktív együttműködésben állnak.

Közben a Google saját generatív AI termékkínálatával rendelkezik, mint például a Gemini, amely közvetlen versenytársa a ChatGPT-nek. A per várhatóan három hétig tart, és más nagy technológiai vállalatok, például a Meta, az Amazon és az Apple is figyelemmel kísérik az eseményeket, mivel ők is saját monopolügyükkel néznek szembe a DOJ részéről. Emellett a múlt héten megjelent hírek szerint az OpenAI saját közösségi hálózat létrehozásán is dolgozik. A Verge értesülései szerint a projekt „még korai szakaszban” van, de a cég és vezetője, Sam Altman már privát módon visszajelzéseket kértek egy X-hez hasonló potenciális riválisról. Altman és Elon Musk, az X vezetője korábban üzleti partnerek voltak, de egy súlyos nézeteltérés következtében eltávolodtak egymástól.

A mesterséges intelligencia fejlődése nemcsak a technológiai szektorban hozott változásokat, hanem a társadalom más területein is, például az egészségügyi ellátásban is. Olyan alkalmazások jelennek meg, amelyek a fájdalom érzékelésére szolgálnak, és robotok képzik a gondozókat, ezzel megváltoztatva a gondozási ipart az Egyesült Királyságban. A környezeti aggodalmak és a készségek elvesztése miatt egyesek ellenállnak az AI térnyerésének. Az OpenAI és más cégek közötti rivalizálás várhatóan tovább fokozódik a technológiai piacon, ahogy a mesterséges intelligencia szerepe egyre fontosabbá válik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c1dr6neg766o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük