
Dinoszaurusz tömegsír rejtélyének felfedése a Halál Folyójánál
Alberta, Kanada dús erdeinek lejtőin egy monumentális tömegsír rejtőzik, amely több ezer dinoszaurusz maradványait őrzi. Ezeket az állatokat egyetlen pillanat alatt, egy szörnyű katasztrófa következtében temették el. Most paleontológusok egy csoportja érkezett a Pipestone Creekhez, amelyet találóan „A Halál Folyójának” neveznek, hogy megoldjanak egy 72 millió éves rejtélyt: hogyan haltak meg ezek a dinoszauruszok? A nyomozás a nehéz kalapács csapásával kezdődik, amellyel fel kell törniük a vastag kőréteget, amely eltakarja azt, amit Emily Bamforth professzor, a ásatás vezetője „paleó aranynak” nevez. Amint a csapata elkezdi a föld és por rétegeinek óvatos eltávolítását, lassan előbukkannak a fosszilis csontok. „Az ott a nagy csontcsomó, ami valószínűleg egy csípő része,” mondja Bamforth professzor, miközben kutyája, Aster figyelmeztet, ha közelben medvét észlel. „Itt pedig hosszú, vékony csontok találhatók. Ezek mind bordák. És ez itt egy érdekes darab – egy lábujj csontja. Ez az itt pedig teljességgel rejtélyes – tökéletes példája a Pipestone Creek-i titkoknak.”
A BBC News stábja Pipestone Creekhez látogatott, hogy tanúja legyen ennek a ősi temetőnek a hatalmas méretének, és lássák, hogyan rakják össze a kutatók a nyomokat. A helyszínről eddig több ezer fosszíliát gyűjtöttek össze, és folyamatosan új felfedezéseket tesznek. A csontok mind a Pachyrhinosaurus nevű dinoszauruszhoz tartoznak, amely a Triceratops távoli rokona volt, és a Bamforth professzor által vezetett ásatás szerepel egy új BBC sorozatban is, a „Walking With Dinosaurs”-ban, amely látványos effektekkel és tudománnyal kelti életre ezt az ősi világot. Ezek az állatok a késő krétakorban éltek, körülbelül öt méter hosszúak és két tonnásak voltak, nagy fejjel, jellegzetes csontos nyakpánttal és három szarvval.
Az ásatási szezon most kezdődött, és minden évben őszig tart. A csapat által vizsgált kis területen a fosszíliák rendkívül sűrűn helyezkednek el; Bamforth professzor becslése szerint négyzetméterenként akár 300 csont is megtalálható. Eddig a csapat egy teniszpálya méretű területet ásott ki, de a csontágy folytatódik a domboldalon egy kilométer hosszúságban. „Felemelő a sűrűsége,” mondja. „Úgy véljük, ez Észak-Amerika legnagyobb csontágyai közé tartozik.” A paleontológusok szerint a dinoszauruszok egy hatalmas csordában migráltak, több száz mérföldet utazva délről északra, ahol a nyári hónapokat töltötték, és az ottani klíma sokkal melegebb volt, mint ma. Ez a terület gazdag vegetációval volt borítva, bőséges táplálékot biztosítva a növényevő állatok számára.
A csapat munkájának célja, hogy megértsék, milyen katasztrofális esemény következett be, amely ennyi állat halálát okozta a Pipestone Creeknél. Bamforth professzor úgy véli, hogy a dinoszauruszok egy szezonális migráció során egy katasztrofális eseménybe keveredtek, amely gyakorlatilag kiirtotta őket. A bizonyítékok arra utalnak, hogy ez a katasztrófa egy hirtelen árvíz volt, amelyet egy hegyi vihar okozhatott, és aminek következtében a víz áradása nemcsak fákat, hanem hatalmas sziklákat is elsodort.
A csapat tudományos kutatása és a múzeumban végzett munka segít abban, hogy válaszokat találjanak arra a fontos kérdésre, hogy miért halt meg ennyi állat egy időben. „Ezek az állatok nem voltak képesek gyorsan mozdulni a hatalmas számuk miatt, és rendkívül nehezek voltak,” mondja Bamforth. „Valószínűleg nem tudtak úszni sem.” Az ásatási területen talált kövek a gyorsan áramló víz örvénylő üledékeit mutatják, mintha a pusztítás időben megfagyott volna.
Miközben a csapat összepakolja szerszámait, tudják, hogy még sok munka vár rájuk. Csak a felszínt kapargatták meg, és még rengeteg ősi titok vár felfedezésre. A „Walking With Dinosaurs” új sorozata május 25-én indul, és az összes epizód elérhető lesz a BBC iPlayeren. A paleontológusok számára a Pipestone Creek nemcsak egy ásatási helyszín, hanem egy lehetőség arra, hogy újraértelmezzék a múltat, és betekintést nyújtsanak a dinoszauruszok világába.

