Hírek,  Magazin

Milyen hatásai vannak a brit-európai megállapodásnak?

A Brexit utáni brit-európai kapcsolatok „újraindításáról” szóló megállapodást fogadtak el a londoni csúcstalálkozón, amely számos kérdést érint, például a védelem, a halászat, az élelmiszerek kereskedelme és a fiatalok szabad mozgása terén. A BBC Verify részletesen átnézte a megállapodást, és kiemelte a lehetséges nyerteseket és veszteseket. Az egyik legfontosabb nyertes a brit élelmiszer-exportőrök köre lehet, akik várhatóan kevesebb ellenőrzéssel találkoznak a jövőben. Az utóbbi években a Brexit következtében a brit áruk, köztük az élelmiszerek is, új ellenőrzéseknek és adminisztratív terheknek voltak kitéve. Például a nyers húsok, mint a hamburgerek és kolbászok exportját betiltották, mert nem feleltek meg az EU szigorú importelőírásainak. A brit élelmiszer-exportok 2024-re 34%-kal csökkentek 2019-hez képest, amit a szektor képviselői részben a megnövekedett bürokráciának tulajdonítanak.

A megállapodás értelmében a két fél egy közös élelmiszer-biztonsági megállapodás kidolgozásán fog dolgozni, amely eltávolíthatja a jelenlegi akadályok egy részét. Ha ezt a megállapodást aláírják és teljes mértékben végrehajtják, az jelentősen csökkentheti a papírmunkát, megkönnyítheti az ellenőrzéseket, sőt akár a nyers húsok exportjának tilalmát is feloldhatja. Az élelmiszer- és ital exportok 2023-ban 14 milliárd fontot tettek ki, ami a szektor összes külföldi eladásának 57%-át jelenti. Azonban a megállapodás feltételeket is tartalmaz, például a brit félnek követnie kell a jövőbeli EU-s élelmiszer-standardeiket, amit „dinamikus igazodásnak” neveznek, és el kell fogadnia, hogy az Európai Bíróság dönt a vitás ügyekben. A brit kormánynak továbbá pénzügyi hozzájárulást is kell tennie, de a pontos összeg és a határidő még nem ismert.

A halászat terén az EU halászati hajói további 12 évig férhetnek hozzá a brit vizekhez, ami nagyobb időtávot jelent, mint amire sokan számítottak. A jelenlegi megállapodás 2026-ban lejár, és az EU hajói a brit vizeken való halászatért 25%-ot kell, hogy átadjanak a brit flottának a kvótájukból. A brit halászati csoportok közül többen kritikával illették a meglévő megállapodást, és nem szeretnék, hogy azt meghosszabbítsák. Elspeth Macdonald, a Skót Halászati Szövetség vezetője a megállapodást „horror show-nak” nevezte a skót halászok számára, mivel szerinte a hosszú távú megállapodás gyengíti az iparág tárgyalási pozícióját a jövőben.

A fiatalok szabad mozgása szintén középpontba került: a megállapodás alapján a fiatal brit és EU-s állampolgárok könnyebben dolgozhatnak és tanulhatnak egymás területén. A részletek még nem véglegesek, de a nyertesek között szerepelnek azok a fiatalok, akik 18 és 30 év közöttiek, és akik eddig könnyebben jöttek a brit szigetekre, mint fordítva. Azonban a brit kormány, amelynek vezetője Sir Keir Starmer, ígéretet tett arra, hogy „jelentősen” csökkenteni fogja a bevándorlást az elkövetkező években, így kérdéses, hogy a fiatalok mobilitása milyen hatással lesz a bevándorlási statisztikákra.

A brit turisták számára kedvező fejlemény, hogy a jövőben az EU repülőterein használhatják az eGates rendszert, ami gyorsabb belépést jelent a határokon. Az EU és az Egyesült Királyság megállapodása szerint a brit állampolgárok számára lehetővé válik az eGates használata, ami csökkentheti a sorban állást a határellenőrzésnél, bár a pontos részletek még nem tisztázottak. Az Abta utazási szervezet úgy véli, hogy a változások legkorábban az új belépési/kilépési rendszer bevezetésekor, 2024 októberében léphetnek életbe.

Végül, a brit védelmi ipar is nyertese lehet a megállapodásnak, mivel a közelmúltban indított EU-s fegyverkezési alap keretében brit cégek is részesülhetnek a finanszírozásból. A britek védelmi ipara jelentős, és a várakozások szerint a brit cégek is részt vehetnek az EU által nyújtott kedvezményekben, ami új lehetőségeket kínál számukra a nemzetközi piacon. A részletek azonban még kidolgozás alatt állnak, és egyelőre nem tudni, mikor és hogyan vehetnek részt a brit védelmi vállalatok a programban. Az új megállapodás tehát számos területen hozhat változásokat, amelyek következményei a jövőben még inkább kirajzolódnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz63d82z785o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük