Hírek,  Otthon

Tűzvészek pusztítása az Egyesült Királyságban: 2025 rekordévet hozott

Az Egyesült Királyság területén idén eddig égő terület nagysága már meghaladta a legutóbbi évtized bármely évének összesített értékét, ami a műholdas adatok szerint is jól látható. A Global Wildfire Information System (GWIS) által közzétett adatok szerint több mint 29,200 hektárt (292 négyzetkilométert vagy 113 négyzetmérföldet) égettek fel az év első felében. Ez a szám már túlszárnyalta a 2019-es év teljes évi rekordját, amely 28,100 hektár volt. A kutatók szerint a március és április eleji hosszú, száraz és napos időjárás kedvező feltételeket teremtett a széleskörű tűzesetek számára.

A tűzvész különösen gyakori az Egyesült Királyságban kora tavasszal, mivel a tél végére sok elhalt vagy nyugalmi állapotba került növényzet felhalmozódik, amely gyorsan kiszáradhat. Az elmúlt hetekben bekövetkezett csapadékosabb időjárás ugyanakkor nagyrészt véget vetett a tűzeseteknek, ám a rekordmagas számok már ekkor is megdőltek. A GWIS adatai csak azokat a tüzeket számolják, amelyek területe meghaladja a 30 hektárt, és az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet regisztráltak az Egyesült Királyság területén. A legtöbb tűz emberi kéz által, szándékosan vagy véletlenül keletkezik, azonban a kedvező időjárási körülmények jelentősen megkönnyíthetik a tüzek fellobbanását és gyors terjedését.

Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és ellenállóképességi szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy az idei március rendkívül száraz és napos volt, ami egy viszonylag csapadékos őszi és téli időszakot követett. Ez az időjárás kedvezett a növényzet gyors növekedésének, amely megnöveli a tűzgyújtásra alkalmas tüzelőanyagot. A március és április csapadékmentessége különösen kedvez a tűzvészek kialakulásának, hiszen a növényzet, ami a tél végén nyugalmi állapotba került, nem növekszik, így nagyon száraz és vízhiányos állapotban van. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora megjegyezte, hogy a tavaszi időszak előtt, mielőtt a növények vízhez jutnának, van egy időszak, amikor a növényzet rendkívül gyulladékony.

Az április 2. és 8. közötti hét során több mint 18,000 hektár (180 négyzetkilométer) égett le, ami a legmagasabb heti tűzvészként nyilvántartott adat. A BBC műholdfelvételeket is elemezett, hogy bemutassa az idei legnagyobb tűzeseteket. A Galloway Forest Parkban, Dél-Skóciában becslések szerint 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit összesített terület közel negyedét teszi ki. Egy másik tűz Közép-Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre, szintén jelentős területet égetett fel, körülbelül 50 négyzetkilométert. Tűzvészeket észleltek a skót Arran, Bute és Skye szigeteken, valamint Észak-Írország délkeleti részén található Mourne-hegységben is, mindez április elején történt.

Ezek a korai tavaszi tűzvészek – amelyek elsősorban fű- és cserjefák – jelentős terhet róttak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik összetettek lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égés, szükségszerűen katasztrofális a hosszú távú növényegészség szempontjából. Bizonyos növények, például a gyep, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakrabban előforduló vagy súlyosabb tűzesetek gátolhatják a természetes regenerálódásukat. A kutatók egy része aggodalommal figyeli a tűzidény második csúcsát, amely általában később, nyáron következik be, amikor a hőmérséklet magas, és a növényzet ismét kiszárad.

Prof. Rein elmondta, hogy az ő legnagyobb aggodalma az, hogy mi fog történni a nyáron, amikor „kevesebb tűzvész van, de azok nagyobbak, és valóban katasztrofálisak lehetnek”. Az utóbbi időszak széleskörű tűzvészei nem feltétlenül jelentik azt, hogy ez a nyár forróbb tűzidényt hoz, de a tudósok arra számítanak, hogy az Egyesült Királyságban a globális felmelegedés következtében egyre gyakoribbak lesznek az extrém tűzveszélyes időjárási körülmények, még akkor is, ha évről évre jelentős eltérések vannak. A Met Office által vezetett tanulmány megállapította, hogy az extrém „tűzidőjárási” körülmények, amelyek 2022 júliusában a pusztító lángok terjedését segítették, legalább hatszor nagyobb valószínűséggel következtek be az emberi okozta klímaváltozás miatt. A terület felhasználásának átalakulása szintén kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakításában. Rory Hadden, az Edinburghi Egyetem tűzvizsgálati senior lektora hangsúlyozta, hogy „egy dologban egyetértenek a szakemberek: a klímaváltozással valószínűleg több tűz és esetleg súlyosabb tűzvészek várhatók”. A jövőbeli eseményekre való felkészülés elengedhetetlen.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük