Hírek,  Magazin

Trump Szaúd-Arábiába utazik, hogy további befektetéseket csábítson az Egyesült Államokba

Donald Trump amerikai elnök a közeljövőben látogatást tesz a Perzsa-öböl államaiban, amelynek középpontjában az Egyesült Államok gazdaságába irányuló jelentős új befektetések megszerzése áll. Karen Young, a Közel-Kelet Intézetének vezető kutatója szerint Trump célja, hogy a látogatás során bejelentéseket tegyen a térségbeli befektetésekről, amelyek pozitív hatással lesznek az amerikai munkahelyteremtésre és a hazai gyártás fellendítésére. A tervek szerint Trump május 13-án érkezik Rijádba, ahol találkozik Mohammed bin Salman szaúdi koronaherceggel. Ezt követően május 14-én részt vesz a térség vezetőinek csúcstalálkozóján, majd még aznap Katart is meglátogatja, végül május 15-én az Egyesült Arab Emírségekben zárja háromnapos útját.

Trump gazdasági érdeklődése a térség iránt különösen fontos, hiszen ez lesz az első külföldi látogatása második elnöki mandátuma alatt. Korábban a pápa halála miatt Rómába kellett utaznia, így Szaúd-Arábia látogatása kicsit megcsúszott. Érdekes, hogy Szaúd-Arábia volt az első ország, ahova Trump első elnöki mandátuma alatt ellátogatott, eltérve a hagyományos gyakorlattól, miszerint az amerikai elnökök általában az Egyesült Királysággal, Kanadával vagy Mexikóval kezdik külföldi útjaikat. A közel-keleti országokból érkező új befektetések, különösen a szaúdi állami vagyonalapok révén, lehetőséget biztosítanak Trump számára, hogy hazájában is bemutathassa, hogy „Amerika első” programja eredményeket hoz.

Az elnöki látogatásra készülve a Wall Street és a Szilícium-völgy vezetői is Szaúd-Arábiába utaznak. Május 13-án Rijádban megrendezett szaúdi-amerikai befektetési fórumon a BlackRock, a Palantir, a Citigroup, az IBM, a Qualcomm, az Alphabet és a Franklin Templeton vezérigazgatói is részt vesznek. Trump gazdasági politikáját azonban nehezíti, hogy az új importvámok jelentősen megzavarták a globális kereskedelmet és az amerikai gazdaságot, ami az amerikai GDP első negyedéves csökkenéséhez vezetett, ez volt az első ilyen eset három év alatt.

Korábban Mohammed bin Salman bejelentette, hogy Szaúd-Arábia a következő négy évben 600 milliárd dollárt kíván befektetni az Egyesült Államokba. Trump azonban már jelezte, hogy szeretné, ha ez az összeg 1 billió dollárra nőne, beleértve több amerikai katonai berendezés beszerzését is. Ali Shihabi, a szaúdi kormányhoz közel álló kommentátor szerint több gazdasági megállapodást is aláírnak majd a látogatás során, amelyek még szorosabbra fűzik a szaúdi és az amerikai gazdaság kapcsolatát, közös vállalkozásokat hozva létre mindkét országban, valamint amerikai fegyverek és termékek beszerzésekkel.

A Szaúd-Arábiai Állami Vagyonalap, a Public Investment Fund (PIF), amelynek 925 milliárd dollár értékű vagyona van, már számos befektetést végrehajtott az Egyesült Államokban, például az Uberben, az Electronic Arts játékfejlesztő cégben és a Lucid elektromos autógyártóban. Eközben az Egyesült Arab Emírségek 1,4 billió dolláros befektetést ígért az Egyesült Államokban a következő 10 évben, különböző szektorokban, például a mesterséges intelligenciában, félvezetőkben, energiában és gyártásban. A Fehér Ház márciusban jelentette be ezt a hírt, miután az Egyesült Arab Emírségek nemzeti biztonsági tanácsadója, Sheikh Tahnoon bin Zayed Al Nahyan Washingtonban találkozott Trump elnökkel.

Karen Young azonban azt állítja, hogy ezek a befektetések rövid távon nem reálisak, és inkább hosszú távú stratégiai lépésekről van szó, amelyeket „egy kis sóval” kell kezelni. A látogatás során várhatóan bejelentett megállapodások között szerepel, hogy Szaúd-Arábia több mint 100 milliárd dollár értékben amerikai fegyvereket és más katonai eszközöket vásárol. Ezek között várhatóan rakéták, radar rendszerek és szállító repülőgépek is szerepelnek. Az Egyesült Államok hosszú ideje fegyverszállító Szaúd-Arábiának, de Biden elnöksége alatt 2021-ben leállították a Rijádnak szánt támadó fegyverek eladását, figyelembe véve az ország jemeni háborúban betöltött szerepét.

A látogatás során a mesterséges intelligencia is kiemelt téma lesz, hiszen a Trump-kormányzat célja, hogy fokozza a közel-keleti befektetéseket az amerikai technológiai cégekbe, és elősegítse a régió hozzáférését a legmodernebb amerikai félvezetőkhöz. Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia milliárdokat fektettek a technológiai és mesterséges intelligencia szektorokba, hogy csökkentsék gazdaságuk olajfüggőségét. Különösen az Egyesült Arab Emírségek érdekelt abban, hogy globális mesterséges intelligencia központtá váljon.

Miközben Trump a közel-keleti tőkét próbálja megnyerni az Egyesült Államok számára, Szaúd-Arábia is folyamatosan keres amerikai befektetéseket ambiciózus Vision 2030 programjába. Ez a program hatalmas építkezésekre, például egy The Line nevű lineáris város építésére összpontosít, és célja, hogy a szaúdi gazdaságot diverzifikálja az olajtól. Azonban a külföldi közvetlen befektetések Szaúd-Arábiába a harmadik egymást követő évben csökkentek, ami a külföldi tőke bevonzásának folyamatos nehézségeit tükrözi. A globális olajárak csökkenése tovább súlyosbította Rijád pénzügyi helyzetét, ami arra kényszerítette az országot, hogy vagy adósságot növeljen, vagy csökkentse a kiadásait a fejlesztési célok fenntartása érdekében.

A Szaúd-Amerikai Üzleti Tanács, amely a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok előmozdítására alakult, reméli, hogy Trump látogatása ösztönözni fogja az amerikai vállalatokat, hogy több lehetőséget keressenek Szaúd-Arábiában, különösen a mesterséges intelligencia, az egészségügy és az oktatás területén. „A szaúdi kormány ezekbe a szektorokba kíván jelentős befektetéseket eszközölni, és nagy az érdeklődés a szaúdi cégek részéről az amerikai vállalatokkal való együttműködés iránt” – mondta Hutham Al Jalal, a Szaúd-Amerikai Üzleti Tanács riádi irodájának vezetője. A szaúdi tisztségviselők bíznak abban, hogy néhány megállapodást sikerül tető alá hozni a látogatás során. Számukra Trump látogatása a legfontosabb nyugati szövetségesükkel való kapcsolatok erősítéséről szól, amely a Biden-kormány alatt megfeszültek. Trump számára pedig ez a lát

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/crk2me7vjxxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük