Hírek,  Magazin

Amerikai és brit megállapodás a Trump által kivetett autó- és fémtarifák csökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között létrejött új megállapodás jelentős változásokat hoz a kereskedelmi kapcsolatok terén. Az amerikai kormány elfogadta, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importadót, valamint lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba. Ez a döntés a brit ipar számára enyhülést jelent, különösen azokban az ágazatokban, amelyeket a legutóbbi időszakban bevezetett új vámok sújtottak. Donald Trump elnök januári hivatalba lépése óta az Egyesült Államok kereskedelmi politikája sok vitát váltott ki, és most a brit vezetők is üdvözlik a megállapodást, amelyet történelmi jelentőségűnek tartanak.

A megállapodás értelmében az Egyesült Államok csökkenti az autók importadóját, amelyet Trump a múlt hónapban 25%-ra emelt. Az új megállapodás keretein belül ez az adó 10%-ra csökken, de csak évi 100,000 autóra vonatkozik. Ez a lépés kedvezően hat a brit luxusautógyártókra, például a Jaguar Land Roverre és a Rolls Royce-ra, de a jövőbeli növekedést korlátozhatja, mivel a megállapodás mennyisége nagyjából megegyezik a tavalyi brit autóexport mennyiségével. Jonathan Reynolds, az üzleti titkár a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a brit autógyártók számára a vámok miatt komoly munkahelyi veszteségek fenyegettek, és ennek elkerülése érdekében volt szükség a megállapodásra.

A megállapodás a fémipar számára is kedvező fejleményeket hozott, mivel a Trump által korábban 25%-ra emelt acél- és alumíniumvámokat is csökkentik. A két ország megállapodása értelmében a vámok helyett kvótákat állapítanak meg, ami korábban is így működött. Ezen kívül a két ország megállapodott abban is, hogy évi 13,000 tonna marhahúst importálnak egymás területéről, ami korábban szintén vámkorlátozások alá esett. Az Egyesült Államok azt állítja, hogy ez a változás jelentősen növelni fogja marhahús-értékesítéseit az Egyesült Királyságban.

A brit kormány hivatalos közleménye szerint a megállapodás összesen 5 milliárd dolláros lehetőséget teremt az export számára, amely magában foglal 700 millió dollárt bioetanolból és 250 millió dollárt más mezőgazdasági termékekből. Brooke Rollins, az amerikai mezőgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a megállapodás fontosságát nem lehet alábecsülni. Az acélipar képviselője, Gareth Stace, szintén üdvözölte az egyezséget, mondván, hogy az jelentős megkönnyebbülést hoz az iparág számára.

Bár a brit Munkáspárt képviselői dicsérték a megállapodást, az ellenzéki pártok további részleteket és parlamenti ellenőrzést kértek. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője bírálta az egyezséget, mondván, hogy az valójában az Egyesült Királyság vámcsökkentését jelenti, miközben az Egyesült Államokban emelkednek a vámok. A Liberális Demokraták arra is felhívták a figyelmet, hogy a parlamenti szavazás elkerülése a közvélemény tiszteletlenségét jelenti.

A megállapodás részletei még nem teljesen világosak, és sokak aggasztják a jövőbeli kereskedelmi kérdések, például a gyógyszerek behozatalát érintő vámok. A brit kormány hangsúlyozta, hogy az élelmiszerimport szabványait nem csökkentik, de a jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok alakulása még kérdéses. Az Egyesült Államok elnöke továbbra is azt hangsúlyozza, hogy a vámok az üzleti élet legfélreértettebb elemei, és további intézkedéseket helyezett kilátásba.

A megállapodás előzményei között szerepel, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság már Trump első elnöki ciklusában is tárgyaltak a kereskedelmi megállapodásokról. A jelenlegi egyezség tehát nemcsak a mostani helyzetet tükrözi, hanem rávilágít arra is, hogy milyen irányban kívánja a két ország a jövőben bővíteni kereskedelmi kapcsolataikat. Az új megállapodás eredményeként a brit ipar számára kedvező fejlemények várhatóak, de a részletekben rejlő kihívások továbbra is fennállnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük