
2025-ben már rekordot döntött az Egyesült Királyságban leégett terület
Az Egyesült Királyságban az idei évben eddig égetett terület már meghaladta a múlt évtized bármely évének összes égetett területét, ami a műholdas adatok alapján állapítható meg. A Global Wildfire Information System adatai szerint eddig több mint 29,200 hektár (292 négyzetkilométer vagy 113 négyzetmérföld) terület égett le, ami már túlszárnyalta a 2019-es év korábbi rekordját, amely 28,100 hektár volt. A kutatók szerint a márciusra és április elejére jellemző tartós száraz és napos időjárás ideális körülményeket teremtett a széleskörű tüzek számára. Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakoriak a vad tüzek, hiszen a tél végén sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet van, amely gyorsan kiszárad.
A közelmúltban azonban a csapadékosabb időjárás, amely az elmúlt hetekben érkezett, nagyrészt véget vetett a tüzek időszakának, de nem azelőtt, hogy rekordszámú égetés történt volna. A Global Wildfire Information System adatai csak azokat a tüzeket rögzítik, amelyek területe nagyobb mint körülbelül 30 hektár (0,3 négyzetkilométer). Az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén. A legtöbb tűz emberi kéz által, szándékosan vagy véletlenül keletkezik, de a kedvező időjárási körülmények megkönnyíthetik a lángok fellobbanását és gyors terjedését.
Will Lang, a Met Office kockázat- és ellenállósági szolgáltatások vezetője elmondta: „Húzamosan száraz és napos márciusi időjárásunk volt. Ez egy viszonylag csapadékos őszi és téli időszakot követett, ami növelheti azokat a növényeket, amelyek a tűz táplálékául szolgálnak.” A márciusban és áprilisban tapasztalt csapadékhiány különösen kedvező a tüzek szempontjából. Guillermo Rein, az Imperial College London tűzvédelmi professzora kifejtette: „A növényzet a téli álomból ébredezik, de nem növekszik, ezért nagyon száraz és víz nélkül marad.” Tavasz idején, mielőtt a víz a növények élő szöveteibe szívódna, egy olyan időszak áll fenn, amikor a növények rendkívül gyúlékonyak.
Április 2. és 8. között több mint 18,000 hektár (180 négyzetkilométer) égett el, ami a legmagasabb heti adat a nyilvántartásban. A BBC műholdas felvételek alapján két nagyobb tüzet is elemezett az idei évben. Az egyik a Galloway Forest Parkban, Dél-Skóciában, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit összes égetett terület negyedét jelenti. A másik tűz Közép-Walesben, Aberystwythtől körülbelül 25 kilométerre keletre tört ki, és körülbelül 50 négyzetkilométert érintett. A műholdas képek további tüzeket is észleltek az Arran-szigeten, a Bute-szigeten és a Skye-szigeten Skóciában, valamint a Mourne-hegységben Dél-Írországban, mindezek április elején történtek.
Ezek a korai tavaszi tüzek, amelyek elsősorban fű-, moha- és cserjeflóra tüzek, nagy terhet rónak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik bonyolultak lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égetések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzeti egészségre. Bizonyos növények, mint például a gyep, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakrabban előforduló vagy súlyosabb tüzek gátolhatják a természetes regenerálódásukat. Néhány kutató aggódik a tűzidén második csúcsa miatt, amely általában később következik be, amikor a hőmérséklet magas és a növényzet ismét kiszárad.
Prof. Rein kifejtette, hogy „az elsődleges aggodalmam az, hogy mi fog történni a nyáron”, amikor „kevesebb vad tűz van, de azok nagyobbak, és valójában súlyosan katasztrofálisak lehetnek”. „Előfordulhat, hogy az ország különböző részein 100 [kisebb] vad tűz van, amelyeket egy nap alatt kezelni lehet, vagy lehet egy nyári tűz, amely egy hétig megállíthatatlan, és valójában házakat éget el.” A közelmúltban tapasztalt széleskörű égetések nem feltétlenül jelentik, hogy ez a nyár forróbb tűzeseteket hoz magával. Azonban a tudósok arra számítanak, hogy az Egyesült Királyságban a globális felmelegedés következtében fokozódik a szélsőséges tűzidőjárás előfordulása, bár az évről évre jelentős eltérések tapasztalhatók. A Met Office által vezetett tanulmány kimutatta, hogy az extrém „tűzidőjárás”, amely segített a 2022 júliusi romboló tüzek terjedésében, legalább hatszorosára nőtt az emberek által okozott klímaváltozás következtében. A földhasználat módjának megváltozása is kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában. Rory Hadden, az Edinburgi Egyetem tűzvizsgálati senior lektora azt mondta: „Az egy dolog, amiben konszenzus van, hogy valószínűleg több és esetleg súlyosabb tüzeket fogunk tapasztalni a klímaváltozás következtében.” „Fel kell készülnünk arra, hogy ez gyakoribbá válik.”

